Licówki i wkłady

Licówki to uzupełnienia typowo kosmetyczne w formie cienkiego płatka ceramiki (lub kompozytu) odtwarzającego licową część zębów. Stosowane są najczęściej w obrębie zębów przednich. Służą one poprawie kosmetyki w dwóch najważniejszych aspektach – kształtu i koloru.

Licówki, a sprawa polska

Są to uzupełnienia które cieszą się ogromna popularnością na całym świecie, a które w naszym kraju przyjmują się powoli i z dużymi oporami. Szkoda, bo efekty potrafią być naprawdę spektakularne. W naszej ocenie przyczyny są dość niecodzienne: otóż ze względu na skomplikowane technologie, drogie materiały i przede wszystkim wymagany bardzo wysoki kunszt ceramisty wykonującego tego typu uzupełnienie, cena jest zbliżona do ceny korony pełno-ceramicznej, a to nie spotyka się ze zrozumieniem klientów.

Klasyczne licówki mają grubość od 0,6 do 1 mm. Ich głównym zadaniem jest poprawa kształtu, ale dzięki dobraniu materiału o odpowiedniej przezierności i kolorze, można skorygować również kolor lub przebarwienia występujące na spreparowanym zębie. Ząb powinien być spreparowany ze stopniem i z korektą brzegu siecznego – preparacja tak naprawdę przypomina preparację pod klasyczna koronę 3/4 różniąc się tym, że zbieramy znacznie mniej zęba.

Licówki „Thin” jak sama nazwa wskazuje (ang. cienki) to licówki o grubości 0,3 do 0,6 mm. Niezwykła delikatność tych licówek pozwala  osiągnąć rewelacyjne efekty w poprawie konturów koron bez konieczności mocnej preparacji zęba. Jednak tak jak w życiu, nie ma róży bez kolców: niewielka grubość nie pozwala na zamaskowanie większych przebarwień lub zmiany koloru więcej niż o jeden odcień. Preparacja nie wymaga tworzenia stopnia ani skracania zęba w obrębie brzegu siecznego.

Niestety, w realnym życiu cudów nie ma. Tak naprawdę są to licówki typu „Thin” które można zastosować w pewnych sytuacjach bez preparacji zęba. Szczególnie przydatne u pacjentów, których naturalne zęby idą po wąskim łuku lub są drobne, niewykształcone. Nawet w tej sytuacji często niezbędne okazuje się skorygowanie ewentualnych podcieni.

Dlaczego stosować licówki?
  • Wysoki poziom kosmetyki
  • Nie wymagają dużej preparacji (wzrasta akceptacja przez pacjenta)
  • Adhezja dzięki współczesnym materiałom kompozytowym służącym do cementowania licówek jest tak wysoka, że porażki należą do rzadkości
  • ceramika nie przebarwia się i pozostaje kosmetyczna przez wiele lat 
Czy jest sens stosować licówki na przedtrzonowce lub trzonowce?

W specyficznych warunkach możliwe jest wykonanie licówek na zęby przedtrzonowe lub nawet trzonowe. Jenak  z powodu warunków okluzyjnych dużo lepszym i bezpieczniejszym wyborem są korony 3/4 lub tradycyjne korony pełno-ceramiczne lub wykonane z cyrkonu

Odbudowa kształtu i koloru kompozytami w ustach

Często wykonujemy licówki po nieudanej próbie korekty koloru lub kształtu przez lekarza za pomocą materiałów światłoutwardzalnych. Winowajcą jest materiał. Po początkowym sukcesie i akceptacji przez pacjenta, po kilku miesiącach uzupełnienie nie wygląda już tak dobrze – wychodzą przebarwienia lub/i występują uszkodzenia mechaniczne.