FAQ

Najwyższą estetyką charakteryzują się korony wykonane z ceramiki szklanej napalonej na podbudowę z ceramiki press lub tlenku cyrkonu. W drugiej kolejności są korony pełno-konturowe wykonane z ceramiki press lub z ultra-transparentnego tlenku cyrkonu trzeciej generacji.

Najtrwalsze są korony pełno-konturowe wykonane z transparentnego tlenku cyrkonu. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i bezawaryjne a przy tym bardzo estetyczne i atrakcyjne cenowo. Cyrkon transparentny ma wytrzymałość na zginanie >1200 Mpa, natomiast ultra-transparentny >600-750 Mpa.

W Polsce są to korony z ceramiki na metalu – wybór ten jest wynikiem możliwości finansowych, a nie poszukiwania najlepszego uzupełnienia. W krajach wysokorozwiniętych  wyborem na korony i mosty boczne jest pełno-konturowy cyrkon, natomiast korony na siekacze to zdecydowanie ceramika szklana lub press.

  • Wysoki poziom kosmetyki
  • Nie wymagają dużej preparacji (wzrasta akceptacja przez pacjenta)
  • Adhezja dzięki współczesnym materiałom kompozytowym służącym do cementowania licówek jest tak wysoka, że porażki należą do rzadkości
  • ceramika nie przebarwia się i pozostaje kosmetyczna przez wiele lat 

W specyficznych warunkach możliwe jest wykonanie licówek na zęby przedtrzonowe lub nawet trzonowe. Jenak  z powodu warunków okluzyjnych dużo lepszym i bezpieczniejszym wyborem są korony 3/4 lub tradycyjne korony pełno-ceramiczne lub wykonane z cyrkonu.

Często wykonujemy licówki po nieudanej próbie korekty koloru lub kształtu przez lekarza za pomocą materiałów światłoutwardzalnych. Winowajcą jest materiał. Po początkowym sukcesie i akceptacji przez pacjenta, po kilku miesiącach uzupełnienie nie wygląda już tak dobrze – wychodzą przebarwienia lub/i występują uszkodzenia mechaniczne.

W naszym laboratorium wykonujemy również hybrydowe łączniki indywidualne z cyrkonu lub ceramiki press oparte na oryginalnych dla danego systemu tytanowych bazach. Zapewnia to najwyższą precyzję i jakość.

Tak. W naszej pracowni protetycznej istnieje możliwość wykonania przykręcanej bezpośrednio na  implancie korony hybrydowej wykonanej z ceramiki szklanej lub z tlenku cyrkonu z wklejoną oryginalną bazą tytanową

Wszystkie prace związane z implantologią, dla uzyskania najwyższej precyzji, są projektowane za pomocą oprogramowania CAD, a następnie wykrawane z cyrkonu, ceramiki szklanej lub stopów metali w nowoczesnej 5-osiowej frezarce.

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim termoplasty. Protezy całkowite i częściowe można wykonać z Vitaplastu, Acronu, Biocetalu lub Dentiflexu – brak tradycyjnych klamer, elastyczność, odporność mechaniczna, brak resztkowego monomeru (alergen) i wysoka biokompatybilność. Droższą alternatywą pozostają prace złożone.

W protezach akrylowych nie uczula spolimeryzowany materiał, lecz pozostający w nich resztkowy monomer. W celu zmniejszenia jego ilości należy używać dobrej jakości żywic akrylowych, dbać o prawidłowe proporcje i prawidłową polimeryzację w profesjonalnym urządzeniu. Niestety często jest to aspekt lekceważony przez pracownie protetyczne.

Stopem medycznym wykorzystywanym w protezach szkieletowych jest CoCr (chrom-kobalt), pozbawiony najczęstszego alergenu jakim jest nikiel.  W celu zminimalizowania ryzyka należy używać stopów renomowanych producentów a odlewy, w celu uniknięcia zanieczyszczeń, wykonywać kastomatem indukcyjnym w osłonie z gazów szlachetnych (np. argonu).

  • nowe materiały takie jak ultra przezierna cubic zirconia DD CubeX2 czy E.max CAD,
  • nowe uzupełnienia protetyczne np. szablony chirurgiczne, hybrydowe indywidualne łączniki implantologiczne i mosty typu prettau,
  • precyzja nieosiągalna dla ludzkiej ręki (do 5 mikronów),
  • krótsze terminy