Szyny i ochraniacze

We współczesnej stomatologii szyny i ochraniacze wykorzystuje się do bardzo wielu zastosowań: począwszy od prostych szyn do wybielania, poprzez ochraniacze dla sportowców, a na szynach relaksacyjnych i zapobiegających bezdechowi (chrapaniu) skończywszy.

Szyny i ochraniacze dla sportowców w naszym laboratorium

Zależnie od rodzaju szyny, jej przeznaczeniu i indywidualnych zaleceń lekarza wykonujemy szyny metodą termoformingu, wtrysku z materiałów poliamido-pochodnych czy wreszcie tradycyjnie za pomocą żywic akrylowych

Są to cienkościenne nakładki wykonane z bezbarwnej foli wytłoczonej w technice termoformingu. W szynach tego typu pozostawia się zazwyczaj niewielką przestrzeń na preparaty wybielające poprzez odciążenie w obrębie strefy licowej zębów.

Elastyczne ochraniacze dla osób uprawiających sporty w których istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia zębów i tkanek miękkich. Ochraniacze przenoszą siłę uderzenia rozkładając ją równomiernie na wszystkie zęby i podłoże kostne. W ten sposób minimalizują ryzyko urazu zębów, a dzięki elastycznej powierzchni zapobiegają rozcięciom o zęby warg i policzków sportowca.

Powszechnie stosowane w sportach kontaktowych takich jak sztuki walki, boks, hokej, rugby.

Szyny relaksacyjne to specjalnie zaprojektowane przezroczyste nakładki stosowane u Pacjentów z nadmiernym napięciem mięśniowo-nerwowym. Mają zastosowanie zarówno profilaktyczne jak i lecznicze. Stosowane są przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym i bruksizmem.

To para połączonych ze sobą przeźroczystych szyn dla szczęki i żuchwy. Zależnie od zaleceń lekarza żuchwa jest przytrzymywana lub przemieszczana ku przodowi przy pomocy łączników, które łączą z boku obie szyny. Taka pozycja zapobiega przewężeniu dróg oddechowych co zmniejsza prędkość przepływu powietrza i wibracji tkanek miękkich odpowiedzialnych za chrapanie. Badania kliniczne udowodniły, że poprzez zastosowanie tego typu szyn znacząco maleje ryzyko chrapania i bezdechu.

Czy istnieje możliwość wykonania szyny metodą druku 3-D?

Na specjalne życzenie istnieje możliwość komputerowego zaprojektowania szyny w oprogramowaniu CAD i wykonania za pomocą drukarki 3-d.

Czym różnią się poszczególne folie

Folie do termoformingu  w zależności od zastosowania i zaleceń lekarza różnią się grubością i elastycznoscią. Ze względów kosmetycznych mogą również różnić się kolorem.

Szyny relaksacyjne do profilaktyki a lecznicze (różnice) ?

Zależnie od potrzeb i zalecenia stomatologa szyny  wykonujemy z folii miękkich, twardych, jak również dwuwarstwowych (z miękką warstwą wewnętrzną).