Korony i mosty

Przez dziesiątki lat technologia w dziedzinie kosmetycznych uzupełnień stałych stała w miejscu. Tak naprawdę wybór, a raczej jego brak, ograniczał się do prac wykonanych z ceramiki napalanej na metalu –  rozwiązania kosmetycznego, ale nie pozbawionego wad. Wprawdzie co jakiś czas któraś z firm anonsowała, jako rewolucyjne rozwiązanie, nowy materiał kompozytowy – ale za każdym razem okazywało się, że są to materiały awaryjne i nietrwałe. Wszystko zmieniło się w XXI wieku wraz z pojawieniem się ceramiki tłoczonej i cyrkonu. Materiały te również musiały ewoluować i nie od razu osiągnęły sukces. Dzisiaj mamy do czynienia z trzecią generacją tych materiałów i wreszcie są one produktami w pełni dopracowanymi. Dość powiedzieć, że w zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych tylko co 10 korona ceramiczna była napalona na metal!

Korony i mosty w naszym laboratorium

To niewątpliwie nasz największy atut i uzupełnienia w których czujemy się najlepiej. Dzięki technologii CAD/CAM możemy wykonać każdy rodzaj uzupełnienia stałego bezpośrednio w pracowni. Nie musimy korzystać z zewnętrznych Centr Frezowania – efektem jest czas wykonania i atrakcyjna cena. Wykonujemy wszystkie rodzaje uzupełnień stałych: od koron z metali szlachetnych i CoCr, aż po korony z ceramiki szklanej i cyrkonu. Staramy się unikać materiałów kompozytowych z powodu ich wysokiej awaryjności, ale oczywiście mamy je w ofercie. Nowym rozwiązaniem które zdobywa szturmem stomatologiczny świat są pełnokonturowe korony w całości wykonane z cyrkonu.

Proszę odwiedzać naszą stronę. W najbliższym czasie wszystkie te rozwiązania postaramy się przybliżyć na naszym blogu.

Rozwiązanie o najwyższej estetyce, idealne w obrębie zębów przednich lub gdy pacjent ma bardzo wysokie oczekiwania estetyczne. Do tego rodzaju uzupełnień zaliczamy:

  • podbudowy koron licowane ceramiką szklaną,
  • korony w technice „cut back”
  • korony pełnokonturowe

Obecnie to materiał o najwyższej dynamice rozwoju. Nowe materiały co i rusz pojawiają się na rynku – poprawiając niedostatki poprzednich. Cyrkon pierwszej generacji nadawał się wyłącznie na podbudowy do licowania ceramiką szklaną, natomiast obecnie pojawia się na rynku trzecia generacja o kosmetyce zbliżonej do ceramiki tłoczonej. Jest to bardzo ciekawy materiał i postaramy się opisać te rozwiązania dokładniej na naszym blogu.

  • podbudowy koron licowanych ceramiką szklaną
  • korony w technice „micro-layer”
  • korony w technice „cut-back”
  • korony pełnokonturowe

To rozwiązanie jest znane od dziesiątek lat. To nie znaczy, że w ceramice napalanej na metal nic się nie zmieniło. Zmieniło się bardzo dużo wraz z pojawieniem się ceramiki szklanej zbudowanej  z trzech różnych kryształów: leucytowych, fluoroapatytowych oraz oxyapatytowych. Dzięki tej budowie porcelana zyskała niespotykaną dotąd estetykę i efekt fluorescencji zbliżonej do tej w zębach naturalnych. Niestety nadal największą słabością porcelany na metalu jest różnica w elastyczności obu materiałów, narażające uzupełnienia na odpryski porcelany i pęknięcia w miejscach gdzie jest niedostateczna ilość miejsca. Problem ten i jego przyczyny przybliżymy w artykule na naszym blogu.

Które korony charakteryzują się najwyższą estetyką?

Najwyższą estetyką charakteryzują się korony wykonane z ceramiki szklanej napalonej na podbudowę z ceramiki press lub tlenku cyrkonu. W drugiej kolejności są korony pełno-konturowe wykonane z ceramiki press lub z ultra-transparentnego tlenku cyrkonu trzeciej generacji.

Które korony są najtrwalsze?

Najtrwalsze są korony pełno-konturowe wykonane z transparentnego tlenku cyrkonu. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i bezawaryjne a przy tym bardzo estetyczne i atrakcyjne cenowo. Cyrkon transparentny ma wytrzymałość na zginanie >1200 Mpa, natomiast ultra-transparentny >600-750 Mpa.

Które korony są najpopularniejsze?

W Polsce są to korony z ceramiki na metalu – wybór ten jest wynikiem możliwości finansowych, a nie poszukiwania najlepszego uzupełnienia. W krajach wysokorozwiniętych  wyborem na korony i mosty boczne jest pełno-konturowy cyrkon, natomiast korony na siekacze to zdecydowanie ceramika szklana lub press.