Technologie

Przełomowe urządzenia lub materiały, wykorzystywane w naszej pracowni na co dzień, a które zmieniły wygląd współczesnej protetyki stomatologicznej. Kosmetyka i precyzja jeszcze nigdy nie były na tak wysokim poziomie. Wzrosła również niezawodność i powtarzalność.

Nowoczesne technologie w naszym laboratorium

Nie da się w kilku słowach opisać wszystkich technologii wykorzystywanych w naszej codziennej pracy. Dobrym miejscem do uporządkowania tego tematu będzie nasz blog.

Technologia CAD/CAM składa się z trzech kluczowych elementów:

  • Skanera z oprogramowaniem służącego do skanowania wycisków i modeli złożonych.
  • Oprogramowania do projektowania  ( w naszym przypadku jest to Exocad) pozwalającego zaprojektować cyfrowo większość uzupełnień protetycznych, które  dotychczas były projektowane ręcznie.
  • Profesjonalnej frezarki CNC z oprogramowaniem CAM która zamienia projekt na gotowe uzupełnienie.

Jest to nowatorska technologia, którą postaramy się przybliżyć na naszym blogu.

Piec do tłoczenia

Piece do tłoczenia i napalania ceramiki Programat są idealnie dostosowane do pracy z ceramiką  press.

Te hybrydowe piece nadają się do pracy zarówno z  ceramiką do tłoczenia jak też z ceramiką do licowania lub do krystalizacji.

Piece do tłoczenia posiadają elektroniczny mechanizm tłoczenia, automatyczną kalibrację temperatury jak również łatwą i szybka obsługę przy pomocy graficznego wyświetlacza i menu obsługi.

Wtryskarka to profesjonalne urządzenie mikroprocesorowe które w otoczeniu wysokiej temperatury wtryskuje do odpowiednio przygotowanej formy pod wysokim ciśnieniem (7-9 atmosfer – zależnie od materiału) termoplastyczny polimer umieszczony w specjalnym naboju. Proces wtrysku jest całkowicie zautomatyzowany.  Urządzenie kontroluje przebieg wygrzewania i wtrysku, sygnalizując poszczególne etapy pracy.

Tytan ZrII to automatyczny piec do synteryzacji struktur z tlenku cyrkonu.

Nowoczesny tlenek cyrkonu różni się od produkowanego dotychczas. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i estetyczną transparencją, jednak równocześnie wymaga zdecydowanie dokładniejszej synteryzacji i stabilizacji temperatury. W piecach starszej konstrukcji materiały te mogą się deformować lub pękać. Odpowiednie  parametry zapewniają jedynie najnowsze piece II generacji.

Jakie korzyści wynikają ze stosowania technologii CAD/CAM?
  • nowe materiały takie jak ultra przezierna cubic zirconia DD CubeX2 czy E.max CAD,
  • nowe uzupełnienia protetyczne np. szablony chirurgiczne, hybrydowe indywidualne łączniki implantologiczne i mosty typu prettau,
  • precyzja nieosiągalna dla ludzkiej ręki,
  • krótsze terminy
Cermika szklana – najwyższa estetyka koron i mostów bez metalu

W naszej pracowni protetycznej prace z ceramiki szklanej wykonujemy na dwa sposoby. Jednym jest tłoczenie porcelany w piecach Programat EP, drugim bezpośrednie frezowanie z materiałów takich jak E.max CAD lub Empress. Korony, mosty i licówki nigdy wcześniej nie wyglądały tak dobrze jak te wykonane z ceramiki szklanej  (dwukrzemianu litu LS2)

Termoplasty elastyczne – estetyczne protezy za rozsądne pieniądze

Termoplasty to elastyczne bezklamrowe uzupełnienia takie jak protezy nylonowe czy poliamidowe. Nasza wtryskarka pozwala wykonać protezy z szerokiej gamy materiałów termoplastycznych takich jak Biocetal, Acron, Dentiflex, Vitaplex czy kopolimerów Pressing Dental np. FJP. Wysoka estetyka i bezawaryjność to atuty doceniane przez pacjenta.