Termoplasty – pielęgnacja

Protezy termoplastyczne

TermoplastProtezy termoplastyczne to protezy wykonane z polimeru termoplastycznego uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikują się pod uzupełnienie protezami stałymi.

Podstawą protezy jest konstrukcja wytworzona przy pomocy zaawansowanego urządzenia które w otoczeniu wysokiej temperatury wtryskuje do odpowiednio przygotowanej formy pod wysokim ciśnieniem polimer termoplastyczny potocznie nazywany acetalem. Konstrukcja ta jest indywidualnie dopasowana do kształtu podłoża jamy ustnej pacjenta.

Jest to lepsze uzupełnienie protetyczne od protez osiadających, a pod względem kosmetycznym również od protez szkieletowych, łatwo akceptowalne przez pacjenta i o bardzo dużej biokompatybilności. Protezy termoplastyczn są trwałe, nie łamią się i nie pękają, polamid zapewnia dużo większą trwałość przy dużo mniejszych wymiarach. Nie powodują zaniku kości. Wymagają jednak dużej dbałości o higienę.

Zalecenia dla Pacjenta:

Protezy ruchome mogą przy nieprawidłowej pielęgnacji stwarzać dogodne warunki dla procesów fermentacji i gnicia, przyczyną tych zjawisk jest zaleganie resztek pokarmowych co może prowadzić do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, ale może być również źródłem przykrego zapachu i nieestetycznego wyglądu naszych protez. W związku z tym protezy należy co najmniej dwa razy dziennie dokładnie oczyścić, a po każdym posiłku co najmniej przepłukać dokładnie pod strumieniem ciepłej ale nie gorącej wody. Nie zapominajmy również o higienie jamy ustnej! Należy pamiętać, że posiadanie protez nie zwalnia nas z wizyt profilaktycznych w gabinecie stomatologicznym.

Pielęgnacja: Protezę najlepiej umyć dokładnie specjalną szczoteczką do protez lub miękką szczoteczką do rąk pod strumieniem ciepłej wody używając łagodnego środka myjącego (np. szare mydło) lub specjalną pastą do mycia protez (ważne: bez środków ściernych). Następnie należy protezę dokładnie opłukać.

Nie należy stosować dużego nacisku, gdyż proteza wykonana ze sztucznego tworzywa może ulec uszkodzeniu. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, protezę można wyjmować na okres spoczynku nocnego z ust i po jej umyciu przechowywać w czystej wodzie w szczelnym pojemniku. Niezależnie od mechanicznego czyszczenia należy co kilka dni wyczyścić protezę w roztworze antyseptycznym. W tym celu należy umieścić protezy w naczyniu z roztworem antyseptyku. Kupując środek antyseptyczny upewnijmy się u farmaceuty lub w ulotce, że nie utleni ani nie przebarwi on naszej protezy. Zaleca się aby okresowo umyć protezę w myjce wibracyjnej wypełnionej specjalnym płynem czyszczącym dla protez np. Multiclean

Do czyszczenia protez nie używamy: szczoteczek do zębów, twardych szczoteczek do rąk, nie używamy past do zębów, szczególnie tych ściernych dla palaczy lub wybielających – efektem będzie (na początku zupełnie niewidoczne) powstawanie na powierzchni mikro rys z czasem prowadzących do zmatowienia protezy ułatwiającego osadzanie płytki bakteryjnej i opisanych powyżej niepożądanych zjawisk obniżających znacząco komfort noszenia uzupełnienia. Z tych samych powodów unikamy używania wszelkiego rodzaju środków czyszczących – nawet tych których producenci deklarują że są przeznaczone do czyszczenia protez – których działanie oparte jest na utlenianiu powierzchni (np. COREGA TABS): efekty mogą na początku wydawać się świetne, ale na krótki czas, utlenia się nie tylko osad, ale również powierzchnia protezy. Z tych samych powodów nie używamy również płynów do płukania jamy ustnej, wody utlenionej itp. W przypadku uszkodzenia protezy ( złamanie, wypadnięcie zęba ) nie należy jej dalej użytkować lub podejmować próby samodzielnej naprawy – uniemożliwi to profesjonalną naprawę w laboratorium. Należy osobiście zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i naprawy. Nie wolno również doginać samemu klamer jeśli proteza takie posiada.

WAŻNE: Protezy nie używane przez dłuższy czas nie nadają się do użytkowania!

OSTRZEŻENIA:

  • Materiał nie jest odporny na czynniki chemiczne o kwasowości PH <4
  • Materiał nie jest odporny na długotrwałe działanie wysokich stężeń alkoholi
  • Materiał nie jest odporny na czynniki chemiczne utleniające
  • Materiał nie jest odporny na wysokie temperatury
  • Materiał łatwopalny
  • Materiał nie jest widoczny w promieniach RTG